Rusko a jaderné zbraně: Proč by Putin mohl stisknout tlačítko (a proč ne)

Umělá inteligence a její použití > Zajímavosti > Ostatní > Rusko a jaderné zbraně: Proč by Putin mohl stisknout tlačítko (a proč ne)

Rusko a jaderné zbraně: Proč by Putin mohl stisknout tlačítko (a proč ne)

Nevyprovokovaná ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022 šokovala svět. To, co začalo jako ruská cvičení na hranicích, rychle eskalovalo v totální válku, kdy ruské jednotky vstupovaly na Ukrajinu z více směrů.

Invaze představovala dramatickou eskalaci ruského prezidenta Vladimira Putina, který opakovaně tvrdil, že Ukrajina je součástí Ruska. Putinovy ​​pokusy rychle svrhnout ukrajinskou vládu selhaly, protože ukrajinské síly kladly tvrdý odpor. Rusko od té doby sází na brutální obléhací taktiku a nevybíravé bombardování civilních oblastí.

Když se ruská vojenská ofenzíva zastavila kvůli prudkému ukrajinskému odporu a kritickým chybám, Putin provedl jaderné hrozby, jejichž cílem bylo odradit Západ od přímého vstupu do konfliktu. Koncem února Putin nařídil ruským jaderným silám v nejvyšší pohotovosti. Varoval také před „důsledky většími, než jaké jste v historii čelili“ proti zemím, které přímo zasahují.

Zatímco většina expertů se domnívá, že riziko Putinova použití jaderných zbraní zůstává nízké, jeho nepředvídatelnost a zoufalství, jak se válka vleče, činí jadernou hrozbu reálnou. Tento článek bude analyzovat scénáře, ve kterých by se Putin mohl uchýlit k jaderným zbraním, cíle, které si může vybrat, a globální reakci.

Ruské jaderné schopnosti

Rusko má největší jaderný arzenál na světě s přibližně 6 257 jadernými hlavicemi na začátku roku 2022. To zahrnuje:

  • 1 458 strategických jaderných hlavic rozmístěných na balistických střelách a na základnách bombardérů
  • 2 889 strategických jaderných hlavic ve skladu
  • Přibližně 1 910 nestrategických (taktických) jaderných hlavic

Ruské jaderné střely jsou neseny na pozemních mezikontinentálních balistických střelách (ICBM), balistických střelách odpalovaných z ponorek (SLBM) a bombardérech. Klíčové systémy doručení zahrnují:

  • 328 ICBM, které mohou nést až 1 272 hlavic
  • 13 ponorek s balistickými raketami s přibližně 576 jadernými hlavicemi
  • Více než 60 bombardérů s až 700 řízenými střelami a gravitačními bombami

Ruská jaderná triáda poskytuje odstrašující prostředek se schopností odpálit rakety ze země, vzduchu a moře. Ruské jaderné síly řídí 12. hlavní ředitelství ministerstva obrany.

Rusko pokračuje v modernizaci svých jaderných sil a nahrazuje rakety ze sovětské éry systémy, jako je nový těžký ICBM RS-28 Sarmat. Ruský jaderný arzenál však stárne, s potenciálními riziky zhoršení v průběhu příštího desetiletí.

Scénáře, kde by Putin mohl použít jaderné zbraně

Opakované hrozby Ruska použitím jaderných zbraní vyvolaly obavy, že prezident Putin může za určitých scénářů eskalovat až k jaderným úderům.

Pokud ztrácíme půdu pod nohama na Ukrajině

Jedním ze scénářů, kdy experti varují, že Putin může přejít k jaderným zbraním, je, že pokud ruské síly budou při invazi na Ukrajinu nadále ztrácet území a dynamiku. Jak ukrajinské síly znovu získávají kontrolu nad rozsáhlými oblastmi na severovýchodě a jihu, Rusko je zatlačováno zpět na více frontách. Tato řada porážek Ruska v kombinaci s ukrajinskými protiofenzivními zisky může Putina svádět k použití taktických jaderných zbraní jako způsobu, jak zpomalit postup Ukrajiny a upevnit ruské pozice. Uchýlit se k jaderným zbraním by mohlo být pro Putina aktem zoufalství ve snaze zmrazit bitevní linie, zabránit dalším ztrátám a posílit ruku Ruska při přinucení Ukrajiny k ústupkům během vyjednávání.

Obrana připojených regionů

Putin také prohlásil čtyři částečně okupované ukrajinské regiony za anektované jako ruské území. Potenciálně by mohl použít jaderné zbraně pod záminkou obrany těchto anektovaných oblastí proti ukrajinským pokusům o jejich znovudobytí. Putin má v úmyslu ukázat Západu sílu a vzdor, takže si může spočítat, že nasazení jaderných úderů na obranu nově nárokovaného území Ruska by mohlo demonstrovat jeho odhodlání. Použití jaderné síly v tomto scénáři by však bylo stále velmi nepřiměřené vzhledem k omezenému území, o které se hraje. Většina expertů soudí, že Putin by pravděpodobně přešel k jaderné elektrárně pouze tehdy, kdyby čelil existenční hrozbě pro svůj režim nebo kontrolu nad samotným Ruskem.

Pravděpodobnost jaderného útoku

Jaká je skutečná pravděpodobnost, že by Putin zahájil jaderný útok? Zatímco ruská jaderná rétorika od začátku ukrajinské invaze eskalovala, většina expertů hodnotí pravděpodobnost, že Putin skutečně použije jaderné zbraně, jako nízkou.

Rusko má největší jaderný arzenál na světě, včetně výkonných mezikontinentálních balistických střel, střel na bázi ponorek a taktických jaderných zbraní kratšího doletu. Tyto zbraně však existují především jako odstrašující prostředek. Jejich použití by vyvolalo masivní odvetu ze strany NATO a Západu. Odcizilo by to také ruské spojence, jako je Čína a Indie.

Strategická analytička Fiona Hillová tvrdí, že Putinovy ​​jaderné hrozby jsou spíše o odstrašení Západu od další angažovanosti na Ukrajině než o skutečném plánu na použití jaderných zbraní. Zatímco Putin chce, aby svět bral jeho jadernou rétoriku vážně, stávka by byla aktem zoufalství s katastrofálními důsledky pro Rusko.

Některé faktory činí jaderný úder nepravděpodobným, včetně schopnosti Ruska pokračovat v konvenčních vojenských operacích na Ukrajině a nedostatku domácí podpory v Rusku při překročení jaderného prahu. Většina analytiků hodnotí šanci na úmyslný ruský jaderný útok jako nízkou, s výjimkou vypuknutí totální války mezi Ruskem a NATO. Náhodná jaderná eskalace však zůstává trvalým problémem.

Možné jaderné cíle

Pokud by Putin použil jaderné zbraně, pravděpodobně by si vybral cíle strategického vojenského významu na Ukrajině. Mezi zřejmé cíle patří:

  • Velká města jako Kyjev a Charkov. Jako velká populační centra by tato města viděla ničivé zničení a ztráty na životech při jaderném útoku. Putin si je může vybrat jednoduše proto, aby způsobili masivní civilní oběti.

  • Ukrajinské vojenské základny a infrastruktura. Patří sem velitelská centra, kasárna, letiště, sklady zbraní a další zařízení, která podporují ukrajinské vojenské operace. Jejich zničení by mohlo ochromit ukrajinské ozbrojené síly.

  • Dopravní uzly, jako jsou kolejiště a mosty. Náraz na klíčové železniční a silniční uzly by mohl narušit schopnost Ukrajiny přesouvat vojáky a zásoby.

  • Elektrárny a přehrady. Vyřazení infrastruktury, jako jsou přehrady vodních elektráren a jaderné elektrárny, by mohlo způsobit výpadek ukrajinské energetické sítě na delší dobu.

  • Vládní budovy. Údery na administrativní a politická centra v Kyjevě by mohly ukrajinskému vedení seknout hlavu.

Použití jaderných zbraní na kterýkoli z těchto cílů by však znamenalo obrovskou a nebezpečnou eskalaci, ze které už nemusí být návrat k normálním vztahům. Putin by riskoval další izolaci a odvetu ze strany mezinárodního společenství. Ale pokud bude na Ukrajině dost zoufalý, může bez ohledu na to riskovat.

Globální reakce na jaderný útok

Globální reakce na ruský jaderný útok proti Ukrajině by byla pravděpodobně rychlá a tvrdá. Ačkoli nelze předvídat podrobnosti, můžeme očekávat, že světoví lídři zareagují všeobecným odsouzením a eskalací ekonomických sankcí proti Rusku.

Většina expertů se shoduje, že jaderný útok by vedl k okamžitému uzákonění dosud nejpřísnějších ekonomických trestů vůči Rusku. Pravděpodobně by existovalo globální úsilí o úplnou izolaci a finanční odříznutí Ruska prostřednictvím zákazu obchodu, zabavování majetku, zákazu mezinárodního cestování ruským občanům a úplného vyloučení Ruska z mezinárodního finančního systému SWIFT. Tyto ochromující sankce by měly za cíl zničit ruskou ekonomiku a dlouhodobě snížit její globální vliv.

Pokud jde o vojenskou pomoc, země NATO a EU by pravděpodobně urychlily dodávky pokročilých zbraní na Ukrajinu a zároveň by se vyhýbaly přímé intervenci. USA a spojenci se zatím zdrželi poskytování raket dlouhého doletu a stíhaček Ukrajině, aby se vyhnuli eskalaci napětí s Ruskem. Ale jaderný úder by mohl změnit tento výpočet a otevřít stavidla vojenské pomoci s pokročilejšími útočnými zbraněmi. Cílem by bylo vyzbrojit Ukrajinu vším potřebným k odrazení ruských sil a znovuzískání okupovaného území.

I když se reakce bude v jednotlivých zemích lišit, po použití jaderných zbraní proti Ukrajině by se očekávalo celosvětové odsouzení a zvýšená politická, hospodářská a kulturní izolace Ruska. Svět se sešel, aby uvalil sankce na Rusko po jeho počáteční invazi a jaderný útok by téměř jistě vyvolal silnější mezinárodní reakci.

Radiační spad

Zatímco moderní termonukleární zbraně jsou relativně „čisté“ a produkují méně zbytkového záření než jejich předchůdci, jaderný úder by stále vedl k nebezpečným úrovním radioaktivního spadu na velké ploše.

Velikost zasažené oblasti by závisela na faktorech, jako je výnos zbraně, detonační výška, počasí a místní geografie. S převládajícími větry by se radiace mohla šířit stovky nebo dokonce tisíce mil daleko za poloměr poškození výbuchem.

Vystavení vysokým dávkám záření, ať už z počátečního záblesku gama nebo spadu, může způsobit těžkou nemoc z ozáření, popáleniny a smrt. Při nižších dávkách se zvyšuje riziko rakoviny a vrozených vad. Záření poškozuje DNA a buňky, takže reprodukční buňky těla jsou obzvláště zranitelné.

Kromě přímých zdravotních rizik by spad také kontaminoval půdu, rostliny a vodní zdroje. To by mohlo způsobit, že postižené oblasti nebudou bezpečné pro produkci potravin a bydlení po dobu měsíců nebo let po detonaci. Efektivní evakuace před radioaktivním spadem a ukrytí pod zemí by byly naprosto zásadní pro minimalizaci radiační expozice.

V oblastech kontaminovaných spadem by bylo nutné dlouhodobé sledování zdravotního stavu a náprava životního prostředí. Zkušenosti Japonska a Ukrajiny s řešením radiace z Černobylu a Fukušimy poskytují užitečné případové studie pro zmírnění jaderného spadu.

Dopad na Ukrajinu

Jaderný útok na Ukrajinu by byl katastrofální a způsobil by nesmírnou smrt a zkázu. Ukrajina by v epicentru výbuchu utrpěla okamžité a ničivé následky.

Experti odhadují, že 1 megatunový jaderný útok na Kyjev by mohl okamžitě zabít přes 280 000 lidí a zranit téměř 1 milion dalších. Intenzivní teplo a radiace by zanechaly mnoho přeživších těžkých popálenin a nemoci z ozáření. Celé čtvrti a komunity by byly výbuchem srovnány se zemí nebo zapáleny.

Za počáteční zónou výbuchu by se radioaktivní spad rozšířil stovky kilometrů a otrávil zemi, vzduch a vodu. Plodiny a zemědělská půda by byly kontaminovány po desetiletí. Rozsáhlé škody na infrastruktuře by narušily dodávky elektřiny, dopravní systémy, nemocnice a záchranné služby, což by omezilo úsilí o obnovu. Čistá voda by mohla být vzácná.

Útok by pravděpodobně vyvolal největší uprchlickou krizi v dějinách, kdy by miliony vyděšených Ukrajinců prchaly před radiací a ruinami své vlasti. Sousední země jako Polsko by se snažily poskytnout pomoc a přístřeší masivnímu přílivu uprchlíků. Vysídlení ukrajinských občanů může trvat roky, dokud se kontaminované oblasti nestanou opět obyvatelnými.

Celkově by jediný ruský jaderný úder mohl účinně zničit Ukrajinu jako fungující nezávislý stát. Rozsah smrti a vysídlení by byl podobný velké světové válce, ale stlačený do sekund a soustředěný v jediné zemi. Ukrajina se možná nikdy plně nevzpamatuje z humanitární katastrofy a ekonomické devastace způsobené jaderným útokem.

Širší geopolitické implikace

Jaderný úder Ruska by vyvolal otřesy po celém světě a měl by velké geopolitické důsledky.

NATO by téměř jistě použilo článek 5 a odpovědělo by vojenskou silou. Přestože Ukrajina není členem NATO, použití jaderných zbraní tak blízko území NATO by bylo považováno za existenční hrozbu. V zemích NATO by vznikl obrovský tlak na tvrdou odvetu. To by mohlo vést k rychlé eskalaci konfliktu.

Budoucnost smluv o kontrole zbrojení by byla ohrožena. Pilíře kontroly jaderných zbraní, jako je New START, by se mohly zhroutit a spustit nové závody v jaderném zbrojení. Vztahy mezi Ruskem a Západem by se dostaly na historické minimum, což by pravděpodobně vedlo k nové studené válce.

Důvěra a spolupráce v oblasti jaderné bezpečnosti by vyprchala. Mechanismy, jako je proces P5 sdružující jaderné mocnosti v Radě bezpečnosti OSN, by byly poškozeny. Tabu proti použití jaderných zbraní v konfliktu by bylo vymazáno, čímž by se otevřely dveře budoucímu použití.

Jednota Západu by byla testována. V rámci NATO mohou existovat rozdíly v tom, jak dalece eskalovat v reakci na Rusko. Ale šok z jaderného využití v blízkosti Evropy by pravděpodobně NATO v krátkodobém horizontu podnítil.

Z dlouhodobého hlediska by ruský jaderný útok mohl narušit globální řád a geopolitickou krajinu na desítky let dopředu. Bylo by to považováno za flagrantní porušení mezinárodních norem s nesmírnými lidskými náklady. Éra jaderných tabu, která udržují takové zbraně mimo bojiště, by mohla náhle skončit.

Závěr

I když se vyhlídka, že Rusko zahájí jaderný úder, zdá děsivá, pravděpodobnost, že se tak stane, zůstává nízká. Putin si je vědom, že použití i malé taktické jaderné zbraně by mohlo vyvolat eskalaci jaderné výměny, která by měla katastrofální globální důsledky. Většina expertů hodnotí šance, že Putin zmáčkne jaderné tlačítko, jako velmi mizivé, pokud nebude přímo ohrožena existence Ruska.

Pokud by Putin na Ukrajině použil jadernou zbraň, byť jen malou, dopad by byl obrovský. Ukrajina by utrpěla masivní ztráty na životech a zničení infrastruktury. Radiace by se mohla šířit po Evropě. USA a NATO by téměř jistě vojensky zasáhly. Rusko by se stalo mezinárodním vyvrhelem. Globální ekonomické dopady mohou být vážné.

Putin však také ví, že mezinárodní reakce na jaderný útok by byla neuvěřitelně tvrdá. Rusko by čelilo ještě přísnějším sankcím a mezinárodní izolaci. NATO může dokonce vojensky zasáhnout na obranu Ukrajiny a zabránit dalšímu jadernému využívání. Čína, největší spojenec Ruska, varovala před jadernou eskalací. Putin pravděpodobně chápe, že náklady na použití jaderných zbraní daleko převažují nad potenciálními přínosy.

Zatímco myšlenka, že Rusko zahájí jadernou válku, se zdá alarmující, ve skutečnosti Putin pravděpodobně využívá jaderné hrozby k odstrašení Západu a projektování moci, spíše než aby skutečně plánoval jaderný úder. Pokud Moskva nevnímá existenční hrozbu, jaderná válka zůstává vysoce nepravděpodobná. Svět doufá, že zvítězí klidnější hlavy a tato krize se diplomaticky zmírní, než aby eskalovala ke katastrofické jaderné konfrontaci.